184726-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Småskalig elproduktion med ORC-system
Referensnummer: 22/32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser småskalig elproduktion med komplett ORC-system som kan kopplas till befintlig värmekälla och elnät. ORC-systemet skall kunna omvandla nedan värmekällor till el:
- en hetvattenpanna som eldar biobränsle, avfall, eller biogas
- hetvatten eller hetolja från solfångare
- spillvärme från en gasturbin
- spillvärme från en industriell process
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen