184739-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Upphandling av affärs och rekryteringsrådgivning 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av affärs och rekryteringsrådgivning 2024
Beskrivning1.1 Bakgrund Botkyrka är ett område med god ekonomisk tillväxt under de senaste åren. Trots det finns det många individer som inte kommer in i arbete. Utanförskap och segregation skapar utmaningar som kräver nytänkande, entreprenörskap och kompetens för att lösas. Som ett led i att skapa fler arbetstillfällen i Botkyrka kommun (kommunen) och få fler Botkyrkabor in i arbete bildade kommunen Tillväxt Botkyrka AB (TB / Bolaget) för drygt fem år sedan. Målet var att under fem år skapa minst 1000 jobb genom att stödja lokala företagare att växa och anställa nya medarbetare. TB baserar sin verksamhet på lokal erfarenhet samt erfarenheter från andra kommuner där samarbeten mellan kompletterande intressenter (investerare, specialister, affärsrådgivare, arbetsförmedlingen, kommunen m.fl.) har skapat nya jobb och stöttat anställningsprocesser på ett kostnadseffektivt sätt. Bolaget ägs till 100% av Botkyrka kommun. Bolagets metod och strategi är att stödja lokala företagare, primärt i segmentet fem till femtio anställda, att växa och därmed skapa nya arbetstillfällen. Enligt företagsfakta (publicerad av Företagarna mars 2022) utgör dessa företag en betydande andel av de lokala privata företag som har kapacitet och uttalat intresse att växa och anställa nya medarbetare. Rapporten lyfter vidare fram att det främsta tillväxthindret är att hitta lämplig arbetskraft. Verksamheten har varit i gång drygt fem år och nått utsatta mål. Bolaget har idag fyra anställda samt jobbar med upphandlade partners för att balansera resurser, kompetens och ekonomi. Bolagets arbetsmetod i sin helhet kallas nedan för TBmodellen. TB avser nu att göra en förnyad upphandling. Leverantören ska leda verksamheten och implementeringen av TBmodellen. Leverantören ansvarar för resultat och rapportering samt att bidra med resurser och kompetens inom t ex affärsrådgivning, rekryteringsstöd, matchning samt fortsatt utveckling av TBs stödjande affärs-, investerar- och probono-nätverk. Bolaget finansieras av kommunen baserat på antal jobb (anställningar) och skapade arbetstillfällen som tillkommit genom Bolagets aktiva stöd. Verksamheten följs upp kvartalsvis av styrelsen och genom ägarmöten. Finansieringen till Bolaget förutsätter kvartalsvis redovisning av resultat och är till stor del prestationsbaserad / rörlig, har ett tydligt tak och kommunen har en löpande rätt att avbryta uppdrag och finansiering. Bolagets rörliga ersättningsmodell från kommunen medför att anbudsgivare måste acceptera en begränsad rätt att fakturera för nedlagd tid (eller annan ersättning) om Bolaget inte nått uppsatta mål och/eller inte har tillräcklig finansiering efter TBs direkta kostnader. Anbudsgivare ska ha en god förståelse och kunskap om TB och dess specifika modell. Besök www.tillvaxtbotkyrka.se för mer information om Bolaget. 1.2 Mål med upphandlingen Tillväxt Botkyrkas mål är att skapa ytterligare 1000 jobb mellan 1 maj 2023 och 30 april 2028. Upphandlingens mål är att komplettera Bolagets egen personal genom att upphandla nödvändiga resurser och relevant kompetens för att leda och implementera TBmodellen på bästa sätt och därmed säkerställa att Bolaget bidrar till cirka 200 jobb per år och femårsmålet om 1000 jobb. Bolaget har en varierande finansiering och upphandlingen syftar till att ge Bolaget en flexibel kostnadsbas och god förmåga att säkerställa ett positivt rörelseresultat. 1.3 Uppdragsbeskrivning Leverantören ska ta ett helhetsansvar för att driva TB och etablerad modell för att skapa jobb och nya arbetstillfällen inom kommunen. Ansvaret omfattar således måluppfyllnad, rapportering av ekonomi och resultat, leda befintlig personal och att effektivt komplettera befintlig personal med leverantörens resurser och kompetens. Leverantören ska leda och implementera Bolagets modell (TBmodellen) och därigenom verka för en ökad tillväxt av kommunens företag och skapandet av 200 jobb på ett kostnadseffektivt sätt. Leverantören ska inom ramen för uppdraget agera på ett förtroendefullt sätt, följa aktuell lagstiftning inom berörda områden samt upprätthålla en god affärsetik. Leverantörens åtagande omfattar i olika grad att jobba mot samtliga företag inom kommunen, men med huvudsakligt fokus på företag med 5 - 50 anställda. Leverantörens primära uppdrag är således i grunden att skapa arbetstillfällen genom att bistå de lokala företagen, kostnadsfritt för dem, på deras tillväxtresor och stödja en effektiv matchning mot arbetssökande. Leverantören kontrakteras för att ta huvudansvaret för uppdraget i dess helhet. Leverantören ersätts i enlighet med avtalet med ett tidsarvode samt en rörlig ersättning baserat på resultat. Den rörliga delen ersätter leverantören för antal anställningar och arbetstillfällen som skett till följd av bolagets arbete. Se avtal för närmare villkor. Anställningar behöver intygas av arbetsgivaren eller arbetstagande efter att anställningskontraktet skrivits under. Anställningarna behöver vara minst sjuttiofem (75) % av heltid (40h/vecka) med långsiktiga ambitioner. Eventuell provanställningsperiod får inte överstiga 6 månader. Förutom det övergripande målet att uppdraget ska generera 200 jobb per år ska leverantören sträva efter att 20 jobb (10%) har gått till långtidsarbetslösa kommuninvånare. Anbudsgivaren och de personer som anbudsgivaren avser att anlita för utförandet av uppdraget ska ha relevant kompetens (i form av erfarenhet och ev relaterad utbildning) samt en tydlig och beprövad process för att klara målet inom den utsatta tiden samt inom givna kostnadsramar. Nyckelpersoner ska genom sin erfarenhet och ev. utbildning ha en god förmåga att leda verksamheten och implementera de olika delarna av TBmodellen t ex affärs- och rekryteringsrådgivning mot lokala företagare i kommunen. Arbetet mot målet kommer att ske genom konsultens självständiga arbete under avtalstiden. Det som kommer att utvärderas i upphandlingen är Leverantörens förväntade förmåga att uppfylla målbilden.
Intern identifierare24/1
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79600000 Rekryteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000