184746-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Fäboden nybyggnad av bostäder
Referensnummer: FB2019/654
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad omfattandes 108 lägenheter inklusive två tvättstugor. Vidare tio parkeringsplatser i fastigheten samt iordningsställande av tio stycken utvändigt angränsande parkeringsplatser (asfaltering och målning av parkeringsplatser). I entreprenaden igår även iordningsställande av markytan framför fastigheten. Omfattning i detalj framgår av handlingar under AFB.22. Igångsättningstiden ska ske senast 2019-09-15.färdigställd senast 2021-03-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45223320 Byggnation av infartsparkering, 45233270 Målning av markeringar för parkeringsplats, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen