Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, landskapsarkitekter
Referensnummer: KS20.858
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster gällande landskapsarkitekttjänster. Uppdragen avser allt från mindre utredningar och skissförslag till färdiga bygghandlingar av större projekt inom nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad. Konsulten ska kunna utföra kostnadsindikationer och kalkyleringar. Ramavtalet tecknas för avrop vid behov eller som förnyad konkurrensutsättning av landskapsarkitekttjänster för hela eller delar av byggprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen