184813-2020 - ResultatSverige-TRANÅS: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra bussar med chaufförer, kortare eller längre dagsturer
Referensnummer: IN422955
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra bussar med chaufförer för kortare och längre dagsturer.
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder till anbudsgivning på kommunens behov av att hyra bussar med busschaufförer. Kommunen förbehåller sig rätten att eventuellt teckna två avtal, ett för resor 50 km eller kortare ”Kortresor” OCH ett för resor längre än 50 km ”Långresor”. Anbud kan således lämnas på antingen ”Kortresor” eller ”Långresor”, alternativt båda två.
Med antagen leverantör, 1 st för hela uppdraget eller 1 st för ”Kortresor” och 1 st för ”Långresor”, kommer ramavtal att tecknas.
Förutom Tranås kommun ska även kommunens dotterbolag, Tranås Energi AB, ha rätt att avropa från avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121000 Bussar, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen