Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss av transport av avliden
Referensnummer: Extern remiss 2021-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss av Transport av avliden innehåller preliminära utkast till upphandlingsdokument. Kalmar kommun förbehåller sig rätten att ändra i dokumenten innan en eventuell upphandling annonseras. Syftet med den externa remissen är företrädesvis att undersöka leverantörers förmåga att leverera enligt angivna villkor i upphandlingsdokumentet. Svara i TendSign senast den 2022-05-15 genom att ladda upp fil i wordformat eller liknande med era synpunkter på underlagen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 12
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Transport av avliden
Del nr: 2021-68
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60600000 Transport på vattenvägar, 98371000 Begravningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bårtransporter för transport av avliden.