2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp av uppgradering LAN för IT-plattform på Östgötapendeln
Beskrivning: AB Östgötatrafiken beslutar med stöd av 19a kap Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna att köpa uppgradering av LAN för IT-plattformen ombord på Östgötapendeln med hänvisning till att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens och att det som anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av Oxyfi AB. Östgötatrafiken har sedan 2013 tillämpat en tydlig teknisk och affärsmässig systemstrategi för att motverka eller minimera inlåsningseffekter till vissa stora leverantörer. Affärsmässiga och/eller tekniska inlåsningar leder till en oförmåga att följa den snabba tekniska utvecklingen, utnyttja konkurrens, vidareutveckla system och att det inte går att bygga in möjligheten att göra alternativa val inom systembygget. IOB-plattformen krävs för att möjliggöra den bibehållande systemstrategin för it-system på tåg. Östgötapendelns 18 X61-fordon har IT-plattform med tre olika generationer. Sedan 2022 har Östgötatrafiken arbetat för att långsiktig harmonisera de tre generationerna och skapa förutsättningar för stabilitet och enklare drift och underhåll av IT-plattformen. I 15 av våra fordon är LAN kablage och switchar föråldrat och vi uppnår inte full effekt av vår tekniska utrustning ombord därav behöver dessa delar bytas ut. Detta LAN används idag för bland annat resenärs-WiFi, automatisk passagerarräkning, biljettmaskiner etc. Ett byte av leverantör skulle medföra att den upphandlande enheten tvingades anskaffa varor som skulle vara tekniskt oförenliga med de först anskaffade eller leda till oproportionerliga tekniska svårigheter avseende drift och underhåll.
Intern identifierare: 2026/0171
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000