184852-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helhetslösning av personfordon
Referensnummer: IN-IN21-0521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar hyra av fordon på både korttid och långtid till Köparens verksamheter och omfattar: personfordon och minibussar för korttidshyra samt personfordon för långtidshyra. Utöver hyra av fordon ingår även tillhörande tjänster som webbaserat bokningssystem, nyckelskåp, elektronisk körjournal, alkolås, tvätt, städ, service, däckskifte, assistans samt tillhandahållande av tankkort.
Takvärdet i ramavtalet är 83 MSEK exkl. moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås. Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen