Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering El, Tele, Data, Elkraft, Brandlarm och Transportsystem, Hangar, Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2021-00004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
En ny hangarbyggnad ska uppföras av Swedavia på Alfa-parkeringen vid Arlanda flygplats. Upphandlingen gäller Programutredning, Systemhandlingsprojektering samt potentiell Bygghandlingsprojektering. Optioner för ytterligare hangarer finns även med i upphandlingen.
Upphandlingen genomförs i ett Påskyndat Selektivt Förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen