184860-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tjänster i naturreservat
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdstjänster – Praktisk skötsel.
Referensnummer: 512-16137-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster för praktisk skötsel av naturreservat.
Uppdrag avser bi.a naturvårdsåtgärder såsom:
— avverkningar och röjningar av sly, buskar och träd;
— återhamling av hamlade lövträd, nyhamling av lövträd;
— markstädning och risdragning, stubbkapning i restaurerade hagmarker och ängar samt i vissa fall eldning av ris eller borttransport.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— avverkningar och röjningar av sly, buskar och träd
— återhamling av hamlade lövträd, nyhamling av lövträd