185007-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: UH-2022-024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun (kommunen) inbjuder, genom kommunens revisorer, till anbudsgivning gällande avtalsupphandling av konsulttjänster inom revisionsområdet (revisionstjänster). Uppdraget innebär att vara sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer samt till lekmannarevisorer i kommunens bolag, kommunförbund, samordningsförbund, stiftelser och fonder enligt upphandlingsdokumenten. Upphandlingen och kommande avtal omfattar kommunen och kommunens bolag: • Härnösands Energi & Miljö AB (556526-3745) med dotterbolag Härnösands Elnät AB (556133-3328). • AB Härnösandshus (556160-8430 med dotterbolag AB Härnösands Kommunfastigheter (556437-7272). • Invest i Härnösand AB (556127-2633) med dotterbolag Technichus i Mitt Sverige AB (556558-7242)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen