185010-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Catering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering Anstalten Halmstad
Referensnummer: 2022-4331
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Anstalten Halmstad ska renovera köket och behöver upphandla catering. Upphandlingen omfattar tillagad och därefter nedkyld mat som sedan ska transporteras till anstalten. Efter uppvärmning ska maten serveras klienterna till lunch och middag under årets samtliga dagar. Leverans av maten ska ske till anstalten på bestämda tider vid tre olika tillfällen per vecka, måndag, onsdag och fredag. Den planerade avtalstiden är cirka 12 månader med start hösten 2022 eller eventuellt under första kvartalet 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Anstalten Halmstad ska renovera köket och behöver upphandla catering. Upphandlingen omfattar tillagad och därefter nedkyld mat som sedan ska transporteras till anstalten. Efter uppvärmning ska maten serveras klienterna till lunch och middag under årets samtliga dagar. Leverans av kosten ska ske till anstalten på bestämda tider vid tre olika tillfällen per vecka, måndag, onsdag och fredag. Den planerade avtalstiden är cirka 12 månader med start hösten 2022 eller eventuellt under första kvartalet 2023.