Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service-bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: 202211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förmedling av resor och tillhörande tjänster till PS-bolagen. Syftet med denna upphandling är att hitta en leverantör och samarbetspartner över de kommande åren som kan ge högkvalitativ service till Public Service-bolagen och våra resenärer. Leverantören ska kunna medverka till såväl kostnads- som tidseffektivt resande och kunna erbjuda resealternativ med låg klimatpåverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen