2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitalt verktyg för separerade föräldrar och deras barn
Beskrivning: Upphandlingen avser ett digitalt verktyg som ska stödja både familjerättens personal i deras förebyggande arbete och separerade föräldrar och deras barn. Tjänsten ska främst stödja följande verksamhetsprocesser: Förebyggande familjerättsligt arbete som ger föräldrar verktyg för reflektion, konfliktminskning och samarbete kring barn.Stöd till barn och unga som erbjuder kunskap och övningar anpassade efter barnets ålder och språk.Kompetensstöd till professionella som ger personal digitala verktyg och material för utbildning och gruppverksamhet.Uppföljning och kvalitetsutveckling som möjliggör för personal inom familjerätten insamling av statistik och enkätsvar för analys och förbättring.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117814:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85312300 Vägledning och rådgivning, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 80500000 Utbildningstjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Köparen ska som option ha möjlighet att avropa moduler anpassatde för professionella som arbetar med familjer där föräldrar inte bor tillsammans. Modulerna ska omfatta föräldrarutbildning och ska kunna användas vid gruppverksamhet. Leverantören ska under avtalstiden som option kunna erbjuda Köparen ytterligare språkpaket. Eventuell beställning, omafattning och tidpunkt för leverans sker i överenskommelse mellan Köpare och Leverantör.