185099-2019 - ResultatSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer Bygg Löpande arbeten Roslagsbostäder AB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Roslagsbostäder AB är i behov av nya ramavtal för årsentreprenörer inom byggarbeten. Behovet avser mindre löpande arbeten samt större arbeten. Roslagsbostäder AB har författat administrativa föreskrifter som inkluderar både löpande och större arbeten. Av system-tekniska skäl görs en upphandling för löpande arbeten och en upphandling för större arbeten.
Upphandlingen utförs av Norrtälje kommun på uppdrag av Roslagsbostäder AB.
Denna upphandling avser löpande arbeten och ramavtal kommer att tecknas med maximalt 5 leverantörer. Avrop kommer att ske genom rangordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Löpande arbeten Bygg Zon A Norrtälje
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande arbeten Bygg Zon B Rimbo
Del nr: 2
Löpande arbeten Bygg Zon C Hallstavik
Del nr: 3