185165-2025 - Resultat
Sverige – Uthyrning av industriella fordon med förare – Maskin och fordonstjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaskin och fordonstjänster
BeskrivningSyftet med denna upphandling är att tillgodose Beställarens behov av succesiva avrop av maskin- och transporttjänster såsom lastbilstransporter, hyra av fordon och maskiner för anläggningsarbete med förare samt utan förare, och anläggningsarbetare. Upphandlingen avser dels planerade arbeten och dels mer akuta/oplanerade arbeten. Upphandlingen omfattar beredskap.
Intern identifierareSBN/2024/0813/059
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
Ytterligare klassificering (cpv): 34142000 Kranbilar och dumprar, 34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43262100 Mekaniska grävmaskiner, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000