Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster för Adobe Experience Cloud
Referensnummer: 2021-01422
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Högkvalitativa och prisvärda konsulter med stor kompetens inom för Svenska Spel relevanta delar av MarTech-plattformen Adobe Experience Cloud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska Spel är i behov av högkvalitativa och prisvärda konsulter med stor kompetens inom för Svenska Spel relevanta delar av MarTech-plattformen Adobe Experience Cloud, dels för att bemanna ett fast konsultteam som tillsammans med Svenska Spels personal ska utföra det dagliga linjearbetet inom Domän MarTech, dels för att vid behov kunna avropa specialister. Behovet är av både teknisk och affärsmässig karaktär och Svenska Spel söker nu en partner med vilken man kan arbeta både strategiskt och operativt.