185185-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad: vägpassageåtgärder inom Ecostreams for LIFE
Referensnummer: 584-1914-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet för Länsstyrelsen i denna upphandling är att via totalentreprenad, skapa fria vandringsvägar för fiskar, utter och andra arter knutna till vattendrag. Vid byte av en befintlig vägtrumma så läggs istället en valvbåge eller också byggs en bro med träkörbana. Biotopvård i anslutning till trumma (ca 15 - 20 m uppströms och nedströms) kan komma att ske genom att block och sten återförs och strukturer skapas, vilket primärt ska gynna naturligt förekommande arter men också minimera negativa flöden på valvbåge eller brofundament.
Länsstyrelsen kommer att vara behjälplig med den arbetsledning som krävs vid dessa biotopåtgärder i anslutning till trumman eller bron.
Länsstyrelsen vill med denna upphandling tillgodose sitt behov av maskinentreprenad, som kan utföra ovan preciserade åtgärder under åren 2022 – 2025, fördelat på 12 vägtrummor, minimum är 4 utvalda trummor under år 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112400 Grävning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45247120 Vattenvägar utom kanaler, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Länsstyrelsen VästernorrlandPumpbacksgatan 19871 86 HÄRNÖSANDOrganisationsnummer 202100-2445Information om länsstyrelsen Västernorrlands verksamhet finns på vår hemsida www.lansstyrelsen.se
Allmän beskrivning och syfte
Detaljerad beskrivning av beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt "krav på tjänst". Uppdraget ska utföras i enlighet med förutsättningarna angivna i upphandlingsdokumentet.