185215-2023 - ÄndringSverige-Malmö: Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8762 Norra Ellstorp byggator
Referensnummer: 22/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar byggator och förläggning av VA-ledningar inom exploateringsområde Nya Ellstorp samt VA-arbeten i befintlig miljö. I entreprenaden ingår även en pumpanläggning för VA-ledningar där de passerar en stor fjärrvärmekulvert. Anläggningen ska bestå av dykarledningar, magasin och en
sänkbrunn med tryckluftsdrivna pumpenheter.