185294-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ERTMS ombordutrustning
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Transitio avser att genomföra en upphandling i anledning av införandet av ERTMS. Transitio vill genom denna upphandling , teckna ett leveransavtal med en leverantör för leverans och installation av ERTMS-ombordsystem med tillhörande utrustning och tjänster.
ERTMS-ombordsystemet ska installeras i järnvägsfordon och användas för trafik på såväl ERTMS-utrustad samt övrig infrastruktur i Sverige.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34630000 Delar till järnvägs-, spårvägslok eller rullande materiel; trafikledningsutrustning för järnvägar, 34632000 Trafikledningsutrustning för järnvägar, 34632100 Mekanisk signalutrustning, 34632200 Elektrisk signalutrustning för järnväg, 34632300 Elinstallationer för järnväg, 34942000 Signalutrustning, 34943000 Tågövervakningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bifogat dokument Ansökningsinbjudan.