Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övervakning av marina invasiva arter
Referensnummer: 0256-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Havs- och vattenmyndighetenss, HaV:s, övervakningsprogram i marin miljö Främmande arter1 inrättades 2019. Provtagning sker idag på 20 stationer fördelade i 9 av 12 havsbassänger i Västerhavet, Öresund och egentliga Östersjön. Stationernas geografiska läge baseras på en ”hotspot”-modell över potentiella habitat för arter som riskerar att introduceras inom en snar framtid genom mänskliga aktiviteter. Ytterligare stationer planeras i de tre havsbassängerna i Bottniska viken.
För att fortsätta övervakningsprogrammet görs nu en öppen upphandling av Havs- och vattenmyndigheten inom övervakning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71351924 Undervattensutforskningar, 71354500 Marina mätningar, 73112000 Marin forskning, 77400000 Zoologiska tjänster, 77610000 Gillring av fällor, 77700000 Tjänster i samband med fiske, 77800000 Vattenbruk, 77810000 Havsbruk, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen