185386-2018 - ResultatSverige-Linköping: Kaffe, te och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe- och dryckesautomater
Referensnummer: 17/199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Tekniska verken avser upphandla en god kopp kaffe.
En god kopp kaffe omfattar kaffe- och dryckesautomater med tillhörande leverans, installation, service, underhåll, leverans av råvaror och förbrukningsvaror samt andra kringtjänster till samtliga Tekniska verkens anläggningar i Linköping, Katrineholm och Nässjö. L skall ansvara för all drift, underhåll och skötsel under hela uppdragets period utan begränsningar.
L kommer få erbjuda automater, kaffe, service och förbrukningsvaror som lämpar sig för uppdragets karaktär.
B har behov av 52 stycken automater som tillsammans genererar cirka 380 000 koppar kaffe och chokladdrycker per år.
Vidare omfattar upphandlingen vattenautomater och en varuautomat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15861000 Kaffe, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 42968000 Automater, 42968100 Dryckesautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
L kommer få erbjuda automater, kaffe, service och förbrukningsvaror som lämpar sig för uppdragets karaktär.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L har inte rätt att vidta ökning av fastställda priser vid eventuell volymmodifiering. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt.
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.