See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvättjänst hyrkläder och cirkulationsgods 2027
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud – upphandling av tvättjänster för flera dalakommuner Nu bjuder Upphandlingscenter in leverantörer att lämna anbud på en samlad upphandling av tvätt- och textiltjänster. Uppdraget omfattar en helhetslösning för textilförsörjning till olika kommunala verksamheter. Tjänsten inkluderar hantering av både arbetskläder (hyrkläder) samt bädd- och badtextilier (cirkulationsgods), anpassade för användning inom bland annat omsorgs- och lokalvårdsverksamheter. Upphandlingen avser hyra, tvätt och distribution av arbetskläder, där leverantören ges totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet – från tillgång och kvalitet till logistik och leveranssäkerhet. Vi söker en pålitlig och kvalitetsmedveten samarbetspartner som kan bidra till effektiva, hållbara och verksamhetsanpassade lösningar för våra kommuner. Välkommen med ert anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109040:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 18935000 Tvättpåsar, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 12 mån