18547-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel, human- och veterinärmedicin till distrktsveterinärerna
Referensnummer: 7.1.11-06269/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på läkemedel till Distriktsveterinärerna.
Upphandlingen omfattar Distriktsveterinärernas löpande behov av human- och veterinärmedicinska läkemedel i sin verksamhet med vård av djur.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska tillhandahålla Distriktsveterinärernas angivna upphandlade sortiment (enligt nettoprislistan) av läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel samt ska kunna ta emot beställningar av extemporeläkemedel. Leverantören ska även tillhandahålla övrigt sortiment inom läkemedel, human- och veterinärmedicin, licensläkemedel.
Det gemensamma behovet uppgår till cirka 30 MSEK /år.
Volymen i bilagan "Nettoprislista" är angiven utifrån de inköp som är gjorda under avtalsperioden (2015-2016) och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Distriktsveterinärerna förbehåller sig rätten att avropa mer eller mindre än denna volym. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Produkter i övrigt sortiment
Under avtalstiden och även under optionsåren ska Jordbruksverket, distriktsveterinärerna och leverantören kunna komma överens om att införa nya produkter från övrigt sortiment inom human- och veterinärmedicin, med nya kvaliteter och egenskaper till Jordbruksverkets, distriktsveterinärernas nettoprislista. Detta sker genom överenskommelse mellan distriktsveterinärerna och leverantören.
Priset på nya produkter ska baseras på leverantörens ordinarie prislista på övrigt sortiment minus Distriktsveterinärernas rabattsats.