18550-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Oftalmologisk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fakomaskiner med tillbehör
Referensnummer: RJL 2021/2175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33122000 Oftalmologisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fakomaskiner med tillbehör och förbrukningsartiklar till Region Jönköpings tre sjukhus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser fakoemulsifikationsutrustning med tillbehör och produktbunden förbrukning. Utrustningen används vid gråstarroperationer på ögonklinikerna inom Region Jönköpings län.
Behovet är uppskattat till totalt fyra (4) maskiner under avtalsperioden. Takvolym under avtalsperioden är sex (6) maskiner. Utöver detta tillkommer tillbehör och nödvändig förbrukningsmaterial/artiklar.