Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten
Referensnummer: UH-2020-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader, i form av fräsning, vägmarkering och asfaltsbeläggningar för underhåll och nybyggnation, anläggningsarbeten samt övriga arbeten i anslutning till dessa i Skellefteå kommun. Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22. Entreprenaden är ett ramavtal.
Skellefteå kommun och Skellefteå Airport är med i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen