185634-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för vård och omsorg
Referensnummer: Ks 939/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i vår gemensamma upphandling av ramavtal för möbler och därtill angränsande inredning och tjänster till äldre, vård och omsorg, för leverans till nedan angivna myndigheter. Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Upphandlingens värde beräknas till 32000000
Vi ser fram emot er anbud!
Inköpssamverkan mellan länets kommuner/upphandlade myndigheter (UM) innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Ingående kommuner (UM):
Askersund
Degerfors
Filipstad
Hallsberg
Hällefors
Karlskoga
Kumla
Laxå
Lekeberg
Lindesberg
Ljusnarsberg
Nora
Storfors
Örebro
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39100000 Möbler, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39143100 Sovrumsmöbler, 39143120 Sovrumsmöbler utom sängar och sängkläder, 39143200 Matsalsmöbler, 39143300 Vardagsrumsmöbler, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 39151000 Diverse möbler, 39200000 Inredning, 39298900 Diverse inredningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköpssamverkan mellan Örebro läns kommuner/upphandlade myndigheter (UM) innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun är dock en egen UM som fattar beslut och tecknar sina egna ramavtal.
Våra verksamheter är i ständig utveckling och behoven förändras över tid, politiska beslut och utifrån varje verksamhets förutsättningar, vilket påverkar vårt behov av möbler och inredning. Därtill kommer behovet av att möta de krav och önskemål som morgondagens äldre har, dvs du och jag. Vi lever längre och är aktivare än tidigare generationer och det blir viktigt att skapa variationsrika miljöer som ger känslan av att vara ett eget hem, där det finns plats för social samvaro både i det lilla och i det stora men där det går att få hjälp och vård när det behövs.
Vi vill ta del av den kunskap och erfarenhet som finns i leverantörsledet kring möbler och inredning av vårdmiljöer genom att öppna upp dialog och innovativa lösningar. Valet att göra en funktionsupphandling har till syfte är att säkerställa att den upphandlande myndighetens behov vid var tid kan tillgodoses på bästa sätt, genom ett ramavtal som bygger på samarbete och vilja att utvecklas tillsammans.
Upphandlingen avser ramavtal för succesiva avrop av möbler och inredning, och tillhörande tjänster anpassade för äldre och personer med funktionsvariationer i vårdnära miljöer, såsom väntrum, rum vårdboende samt all- och matrum, såsom men inte uteslutande stolar, bord, soffor, förvaringsmöbler, skärmväggar, mattor, mm till i upphandlingen ingående parter under avtalsperioden.
Maximalt tre (3) leverantörer kommer att antas.
Total beräknad inköpssumma uppskattas till 32000000. Angiven uppskattad inköpsvolym är ungefärlig och ska inte betraktas som bindande.