185705-2022 - ResultatSverige-Umeå: Hälso- och säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hälsokontroll Brandpersonal
Referensnummer: 21272
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317200 Hälso- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar lagstadgade och riktade hälsokontroller för brandmän och dagtidspersonal vid brandförsvaret i Umeå kommun, räddningstjänsten i Vindelns kommun, räddningstjänsten i Robertsfors kommun, räddningstjänsten i Vännäs kommun samt räddningstjänsten i Bjurholms kommun. Totala antalet brandmän och dagtidspersonal som kommer ingå i avtalet är ca 251 st, fördelat på 176 brandmän deltid, 55 brandmän heltid och 20 dagtidspersonal. Antalet kan komma att förändras under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens takvolym är 2 200 000 SEK för hela avtalsperioden.