185738-2020 - ResultatSverige-HÖÖR: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion Förskola & Tillagningskök, Sätofta 18-54, Höör
Referensnummer: 19/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Med anledning av ökande inflyttning, samlokalisering av förskolor i större enheter samt behov av större kapacitet i tillagningskök har Höörs kommun ett behov av att nyproducera ändamålsenliga lokaler.
Nyproduktionen enligt detta förfrågningsunderlag avser en sammanhängande byggnadskropp innehållande förskola om 4 avd anpassat för ca 200 barn och pedagoger, matsal för ca 225 skolelever, tillagningskök för ca 900 portioner samt administration och musiksal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen