185761-2022 - ResultatSverige-Skärhamn: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävmaskin med maskinist
Referensnummer: Ref. nr 2019-137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Grävmaskinstjänster med maskinist för planerade och akuta uppdrag för Tjörns Kommun.
Tjörns kommun genomför upphandling avseende grävmaskin med maskinist och inbjuder anbudsgivare, nedan benämnt leverantör, att lämna anbud.
Kommunen avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose kommunens behov av successiva avrop av grävmaskintjänster för huvudsakligen grävnings- och återfyllnadsarbeten inom VA-verksamheten, schaktarbeten för VA-ledning, vid vattenläckor, avloppstopp, byten av ventiler, brandposter, luftare samt allmänna schaktarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen