2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utökat verksamhetsstöd - Söderhamns kommun
Beskrivning: Söderhamns kommun meddelar härmed sin avsikt att teckna avtal med CGI Sverige AB för utökat nyttjande och underhåll av affärssystemet Raindance efter upphandling genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Avtalet ersätter tidigare avtal. Enligt LOU (2016:1145) 10 kap 5§, annonserar kommunen om förhandsinsyn för att säkerställa att ingen annan leverantör kan erbjuda efterfrågade IT-stöd och underhållstjänster. Kommunen planerar att teckna kontrakt för IT-stöd samt tjänster för vidareutveckling och underhåll, med en maximal löptid till 2032-12-31. Kommunen äger licenser för Raindance enligt tidigare upphandling och vill nu utöka användningen av befintlig leverantörsreskontraportal och stöd för e-handel, som erbjuds av CGI Sverige AB. Motivering till varför upphandlingen inte annonserats: Eftersom de efterfrågade tjänsterna av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av CGI Sverige AB, tillämpas förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 2 och 3. Avtal kan tecknas tidigast den 3 april 2025, efter att frivillig avtalsspärr om 10 dagar har löpt ut.
Intern identifierare: 15229
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48443000 Programvara för redovisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utökat verksamhetsstöd - Söderhamns kommun