185798-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Övervakning och kontroll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sensorenheter i fjärrvärmekammare
Referensnummer: 22/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71700000 Övervakning och kontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Fjärrvärmerör kan under rätt förhållanden nå en ålder på 100 år. Åldern bestäms främst av korrosion och mekanisk förslitning. Olika nätkonstruktioner har olika styrkor och svagheter som påverkar åldrandet.
Det som är gemensamt för nät som har kammare är att det är viktigt att veta statusen på dessa.
Därför upphandlar Öresundskraft enheter som kan mäta parametrar som är intressanta och därmed bidrar till vårt fortsatta aktiva förebyggande underhåll.
Beräknad volym för ramavtalet är 900 sensorenheter. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Öresundskraft lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35125100 Sensorer, 38300000 Mätutrustning, 38410000 Mätinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräknad volym för ramavtalet är 900 sensorenheter. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.Öresundskraft lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 35 000 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är planerad till 4 år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till 4 år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är 2023-06-01.