185899-2021 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HEARING - Mobil och handhållen ultraljudsutrustning
Referensnummer: IN-IN21-0171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till hearing
Behov av mobila ultraljud och handhållna ultraljudssystem
Undersökningar inkluderar bedömning av hjärta (akut översiktligt EKO och noggrannare EKO med möjlighet till mätningar), lunga, buk, blodkärl och mjukdelar (muskler och leder). Systemen kommer dessutom att användas för procedurer av olika slag, inkluderande nervblockader, biopseringar, anläggande av dränage, punktioner, kärlaccess etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till hearing -
Akutverksamheten i Region Sörmland och Region Västmanland har behov av mobila ultraljud och handhållna ultraljudssystem. Ultraljudssystemen ska ha möjlighet till batteridrift och vara portabel för patientnära användning.
Undersökningar inkluderar bedömning av hjärta (akut översiktligt EKO och noggrannare EKO med möjlighet till mätningar), lunga, buk, blodkärl och mjukdelar (muskler och leder). Systemen kommer dessutom att användas för procedurer av olika slag, inkluderande nervblockader, biopseringar, anläggande av dränage, punktioner, kärlaccess etc. Ultraljudssystemen kommer att användas på de kliniker som har användning av mobil ultraljudsutrustning för ovan nämnda undersökningar.