Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Selma 2, Kv 3 - Nybyggnad av bostäder
Referensnummer: FBU 2022-0017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kvarter 3 i projekt Selma 2, vilket omfattar ca 67 lägenheter samt markparkeringar.
För att nå målet med en halverad klimatbelastning i FBU:s nybyggnadsprojekt behöver andelen återbrukat material öka och kvarter 3 har identifierats som ett utvecklingsprojekt avseende detta.
Entreprenaden planeras att genomföras som en totalentreprenad i samverkan,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen