Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst Energideklarationer
Referensnummer: KS 2019/951 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Utföra energideklarationer på fastigheter inom Karlskrona kommun, AB Karlskronahem samt Kruthusen Företagsfastigheter AB.
Avtalet sträcker sig över fyra år men majoriteten av uppdragen ska utföras under 2019 och 2020. Det innebär att anbudsgivare ska ha möjlighet att utföra största delen uppdragen under första delen av avtalet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314100 Tjänster på elområdet, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser konsulttjänster för utförande av energideklarationer i enlighet med Lag (2006:985) om energideklaration för byggnader (med ändringar t.o.m. SFS 2018:314) med tillhörande förordningar och föreskrifter, vid var tid gällande regelverk från Boverket och Förordning (2006:1592) om energideklaration för byggnader (med ändringar) samt Boverkets gällande föreskrifter.