See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekologiska ägg
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla färska ekologiska ägg enligt ställda krav i detta upphandlingsdokument med bilagor för beställarens enheter inom skolverksamhet, servicehus, centralkök, förskolor med flera för succesivt uttag under avtalstiden. I bifogad bilaga 2. Anbudsprislista framgår sortimentet som efterfrågas. Leverans sker till gemensam samlastningscentral belägen i Kalmar. Läs mer under punkt 1.5.4 Leverans. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till cirka 3 000 000 SEK exkl. moms.
Intern identifierare: 2024-82
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 03142500 Ägg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000