186004-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Anläggningsarbeten för kajer
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnation av ny containerkaj, nr 22-25
Referensnummer: 7522
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle Hamn AB och Yilport har för avsikt att bygga en ny containerterminal i Gävle hamn.
Gävle Hamn ansvarar för att tillhandahålla 360 m kaj, dimensionerad för att uppfylla Yilports krav för framtida containerhantering.
Detta genom ombyggnation av befintlig bulkkaj, samt nybyggnation av 160 m kaj.
Containerkranar, kraftmatning till kranarna och kranräls ingår inte i denna entreprenad.
Beställaren har valt att inte dela upp kontraktet eftersom detta inte har bedömts vara lämpligt.
ÄTA-arbeten i sedvanlig omfattning kan förväntas förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen