186008-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård – Nybyggnad Folktandvård Västervik
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnad Folktandvård Västervik
BeskrivningObjektet avser nybyggnation för Folktandvård med en total bruttoarea på 1605 m² inom del av fastigheten Mimer 1. I projektet ingår även anläggning av ny parkering, ny infartsväg från Stora Trädgårdsgatan samt anläggning av fördröjningsmagasin för dagvatten. Placering av fördröjningsmagasin i samråd med B. Byggnaden ska utföras i 2 plan, varav 1 under mark (källare) Det är en förutsättning att Beställaren är delaktig under hela projekteringsskedet för att säkerställa att projektet uppfyller Region Kalmar Läns krav och förväntningar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001