186036-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad för Räddningstjänsten och Skoltransporter.
Referensnummer: 2017-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppföranden av 1 st. huvudbyggnad för Räddningstjänsten och Skoltransporten, BYA ca 3 525 m².
1 st. kallförrådsbyggnad för Räddningstjänsten.
1 st. övningshus för Räddningstjänsten.
1 st. avfallshus för Räddningstjänst och skoltransport.
I entreprenaden ingår mark, bygg och installationsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen