186047-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fackområde Bygg, Målning, Golv – zon Södra Skåne.
Referensnummer: SPF2017-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre entreprenadarbeten avseende akuta åtgärder samt avhjälpande- och planerat underhåll, på Beställarens fastighetsbestånd.
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhetskrav.
Fackområde Bygg innebär att leverantören tar ett helhetsansvar för mindre entreprenadarbeten inom bl.a.:
— Bygg,
— Målning,
— Golv.
Parallellt med denna upphandling sker även upphandling av andra fackområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45111100 Rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 45442180 Ommålning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fackområde Bygg innebär att leverantören tar ett helhetsansvar för mindre entreprenadarbeten inom: