186053-2022 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemutveckling och förvaltning av Löfs beslutstödssystem
Referensnummer: UH-2021-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Löf har inom ramen för systemförvaltning av beslutsstöd och datalager behov av förvaltning och utveckling av datalager, rapportering och analysmöjligheter för att stödja verksamhetens behov. Detta innebär förvaltning och utveckling gällande:
- Integrationer mot källsystem
- Förbättring av datalager
- Riskmotor
- Rapportering och analysverktyg
Primära verksamhetsområden är:
- Finans, ekonomi, risk och aktuarie
- Skadeverksamhet och skadeförebyggande
Konsulttyper: Kvantitativ analytiker (två resurser), ETL-utvecklare senior, ETL-utvecklare, Lösningsarkitekt inom beslutsstöd och datalager, BI-utvecklare,Verksamhetsutvecklare inom beslutsstöd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal,  2 år med förlägning upp till 2 år.  Totallt värde uppskattas till ca. 20 000 000 SEK exkl. moms.