186058-2025 - Resultat
Sverige – Byggnation av servicehus – Nybyggnation vårdbostad Harvestad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation vårdbostad Harvestad
BeskrivningUpphandlingar omfattar nybyggnad av vårdboende med 80 platser. Byggnaden har en yta på ca 8000 m2 uppdelat på 4 våningsplan med 2 avdelningar på varje plan, övriga verksamhetsytor samt källarplan med förråd och teknikutrymmen. Byggnaden ska förses med solceller. Till boendet hör även en utemiljö. Samtliga delar ska vara färdigställda för inflyttning 2026-09-01. Projektet kommer genomföras som en så kallad samverkansentreprenad i två faser, fas 1 - projektering och kalkyl, fas 2 - projektering och produktion.
Intern identifierareUPH-2018-0326
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211200 Byggnation av servicehus
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandling Nybyggnation vårdbostad Harvestad
Intern identifierareNybyggnation vårdbostad Harvestad