Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatör till Borås Kongress
Referensnummer: 2023-00014IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79952000 Evenemang
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett operatörsavtal som innebär drift och nyttjanderätt till kongress-, konferens och restaurangverksamhet i Borås Kongress.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55310000 Restaurangserveringstjänster, 55311000 Serveringstjänster för särskild kundgrupp, 55400000 Dryckesservering, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen