186096-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Vägbygge
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av Riksvägen förbi Rinkabyholm, Delen Tpl Hossmo – Tpl Karlsro
Referensnummer: 23/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233120 Vägbygge
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser förläggning av nya va-ledningar i större dimension
från Hossmo upp till norra delen av Rinkabyholm , ny fjärrvärmeledning från norra delen av Rinkabyholm till Södrastaden samt förläggning av fiberkanalisation. Efter återställning ska en ny gc-väg att anläggas tillsammans med ny belysningsanläggning och busshållplatser. Beläggningsarbeten ska också utföras för sträckan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213315 Byggnation av busskur, 45213316 Anläggning av gångbana, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45314310 Kabelläggning, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen