Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: 19/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av arbetskläder för olika typer av verksamheter inom RISE AB. Det är bland annat labrockar, jackor, byxor, olika typer av tröjor och skjortor samt skor både till kvinnor och män. På vissa av plaggen ska vald leverantör kunna trycka eller brodera RISE logga. RISE efterfrågar ett
Bassortiment som anbudsgivaren ska nettoprissätta men också ett övrigt sortiment där rabatt bör lämnas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18200000 Ytterkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen