186164-2022 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informationsdatabastjänster
Referensnummer: SF 2021/240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad, genom dess kommunstyrelse och deltagande bolag inbjuder till anbudsgivning avseende webbaserade informationsdatabastjänster och kreditupplysning, nedan kallad tjänsten.
Tjänsten ska tillhandahålla information om personer, företag, fastigheter, fordon och företag i Sverige
enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Upphandlingen genomförs av serviceförvaltningen som en central upphandling, vilket innebär att den omfattar hela stadens nämndorganisation samt bolag och några stiftelser. Avtal med vald anbudsgivare träffas av stadsdirektören i Stockholms stad för medverkande nämnders, bolags och stiftelsers räkning.
Upphandlingen avser köp såsom tjänst.
I Leverantörens åtagande ingår tjänster för bland annat implementering av tjänsten, initiala och löpande utbildningsinsatser samt löpande drift, förvaltning och support under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2