186256-2019 - ResultatSverige-Gävle: Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SWEPOS antenner för GNSS-basstationer
Referensnummer: 104-2018/8930
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar GNSS-antenner till SWEPOS. Tillkommande köp (optioner) förekommer i form av radom samt individkalibrering av antennerna.
Uppskattad volym under kommande avtalsperiod är ca 30 st. antenner per 12 månaders period, volymen kan dock bli både större och mindre.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period utom mängd som kan variera över tiden. Lantmäteriet garanterar inga volymer i denna upphandling. Avtalstiden är fyra år med möjlighet för Lantmäteriet att efter två år säga upp avtalet med tre månaders varsel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32324310 Satellitantenner, 35631300 Navigationssatelliter, 38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Administrativa förutsättningar
En förutsättning för att anbudet ska kunna bedömas är att följande administrativa krav är uppfyllda.
All kommunikation kring denna upphandling ska ske på svenska eller engelska språket. Anbud ska avges på svenska eller engelska. Med anbud avses alla ingående dokument såsom
Företagsbeskrivning
Miljöcertifikat
Intyg om registrering i bolagsregister eller motsvarande register
Intyg om betalda skatter och avgifter
Bevis på samarbetsavtal med underleverantör
Dokumentation som lämnas som bevis på produktens uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen ska lämnas på svenska eller engelska.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop som görs under en viss period utom mängd som kan variera över tiden. Lantmäteriet garanterar inga volymer i denna upphandling.
Avtalstiden är fyra år med möjlighet för Lantmäteriet att efter två år säga upp avtalet med tre månaders varsel. Efter fyra år upphör avtalet utan särskild uppsägning. Planerad avtalsstart 1.5.2019.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.
Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen kan ske på svenska eller engelska språket. Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska.