186277-2018 - ResultatSverige-Sollentuna: Rivning och förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gärdesskolan / Rivning av befintlig skola och nybyggnad av skola
Referensnummer: 2017/0071 UPPH. 157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Gärdesskolan.
Fastigheten: SOLLENTUNA ELEVEN*1.
Entreprenaden avser rivning av befintlig skola och byggnation av ny skola och förskola samt anläggning av förskole- och skolgård. Den nya skolan ska tas i drift inför terminsstart höstterminen 2020.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112360 Återställande av mark, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen