Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning och omhändertagande av källsorterat material för Varbergs Bostads AB
Referensnummer: VBAB 2017:161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal gällande hämtning och omhändertagande av källsorterat material för den upphandlande myndigheten Varbergs Bostads AB, 556502–4220 enligt uppställt upphandlingsdokument.
Upphandlingens omfattning.
A. Avfall miljöhus
B. Verksamhetsavfall
C. Farligt avfall
VBAB har för avsikt att teckna avtal med en leverantör med avtalsperiod 2018-09-01 till 2022-08-31 med möjlighet till förlängning vid två tillfällen, två år i taget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen