2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift av pendeltågsverksamheten i Stockholms län
Beskrivning: Trafiknämnden ("Beställaren") inbjuder härmed anbudssökande att ansöka om att få kvalificera sig till upphandlingen av trafikavtal E59 avseende pendeltågsverksamheten i Stockholms län samt vissa angränsande län. Upphandlingen genomförs i två steg, där anbudssökande i första steget får ansöka om att preliminärt kvalificeras i upphandlingen, i steg 2 erhåller anbudssökande som preliminärt kvalificerats en anbudsinbjudan och därmed möjligheten att lämna anbud i upphandlingen. I steg 2 får preliminärt kvalificerade anbudssökande (hädanefter benämnd anbudssökande) tillgång till fullständig upphandlingsdokumentation som behövs för att lämna anbud. Anbudssökande kan komma att uteslutas från vidare deltagande i upphandlingen om ställda krav i upphandlingen inte är uppfyllda. Upphandlingen omfattar kontrakt avseende drift av pendeltågsverksamheten. Utöver trafikdrift av pendeltågen ingår i uppdragen även bl.a. trafikplanering, trafikinformation, biljettvalidering, drift och underhåll av stationer, depåer och fordon. Pendeltågsverksamheten har fem bangrenar med totalt 54 stationer och en total banlängd på cirka 24 mil. Stationerna ligger i Stockholms län, förutom Knivsta och ändstationerna Bålsta och Uppsala som ligger i Uppsala län, samt ändstationen Gnesta som ligger i Södermanlands län. Resenärer: Påstigande per dygn är ca 350 000 en vintervardag. Trafik: 15-minuterstrafik på bangren som ansluter till Citybanan. 30-minuterstrafik i de yttre delarna. I högtrafik fördubblas trafiken i de inre delarna. Gnestapendeln - timmestrafik i mellantrafik, halvtimmestrafik under högtrafik och varannan timmestrafik under lågtrafik. Som tätast körs 16 tåg i timmen i Citybanan. Fordon: 129 fordon av typ X60/A och X60B. Levererade 2005-2017. Depåer som tillhandahålls av Beställaren: BroSödertäljeÄlvsjö
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen regleras av EUs kollektivtrafikförordning och kommer utföras enligt delar av LUK. Förfarandet kommer att ske i två steg motsvarande ett förhandlat förfarande med föregående annonsering.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60200000 Järnvägstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123726:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60210000 Kollektivtrafik med tåg
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optionerna framgår av avtalsunderlaget som skickas till samtliga preliminärt kvalificerade leverantörer i samband med steg 2 av upphandlingen.